Повернутися до звичайного режиму

925 років

від часу першої писемної згадки про смт Торчин (1093 р.)

/Files/images/kalendar/торчин.jpg

Містечко Торчин розміщене в мальовничому пониззі між північними відрогами Волино-Подільського плато і південними окраїнами поліських заболочених рівнин.

Цікава легенда про заснування Торчина дійшла до наших днів з глибин віків. Засновником містечка Торчин легенда називає воїна-красеня, воїна великої мужності з болгарського племені торків. Під час війн з Руссю він пораненим потрапив у полон. Київський князь Володимир Мономах високо цінував бойові якості цього витязя, взяв його на службу до себе. А під час зустрічі з Луцьким князем Ярославом (частіше називають князя Давида) віддав йому болгарського воїна, щоб той очолив його кінноту. Ще в Києві болгарин прийняв християнську віру і слов’янське ім’я Іоанн. Але за назвою його племені воїна звали Торчин (тобто з племені торків).

/Files/images/kalendar/Торчин 1.jpg
Легенда твердить, що Іоанн Торчин вірою і правдою служив луцькому князю. Виконував його бойові та інші доручення. Одружився. Мав синів – те ж воїнів. Волинь стала йому рідним краєм. Тому в старшому віці він попросився в князя оселитися у вибраному місці родиною, щоб прожити залишок літ у тиші і спокої. А обрав для цього той острів у межиріччі Сарни і Стрижа, який нині носить назву Застріжжя. Тут ще збереглися відтоді і древнє городище, і сліди прадавніх дерев’яних укріплень, урочище Брама та ін.

Коли ж це було? Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона твердить, що „под именем горда Торчин упоминаэтся под 1093 годом, когда половцы опустошили его и жителей увели в плен…” Мова – про Торчин Волинської губернії Луцького повіту.

Словник географічний Королівства Польского 1892 року видання теж твердить, що в літописах Торчин теж згаданий під 1093 роком. Російська „Большая Энциклопедия” 1904 року видання теж має переконливий рядок, що Торчин Луцького повіту згадується як місто уже в ХІ столітті. Тобто, це твердження повторює попереднє.

Однак є й інша дата заснування Торчина. Священик Стефан Тимінський, складаючи в 1849 році „Краткую статистическую записку о мес течке Торчин”, пише, що „местечко возникло 1190 года” під час князювання в Луцьку Ярослава. Та коли спів ставити роки життя Володимира Мономаха, луцьких князів Давида і Ярослава, то достовірнішою все ж є дата заснування Торчина – 1093 рік.

Таким чином, саме того року Іоанн Торчин прийшов зі своїми синами, дружиною, групою воїнів, священиком Варфоломієм на цей тихий, зручний для життя і оборони острів, що нині зветься Застріжжя.

За матеріалами книги:

Гуртовий Г. Торчин – передзвін віків

Література:

Гуртовий Г.О. Торчин – передзвін віків: історико-краєзнавчі нариси / Григорій Гуртовий. – Луцьк: Надстир’я, 2003. – 364с. : іл.
Гуртовий Г.О. Торчин у цифрах і фактах: довідкове видання / Григорій Гуртовий. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2010. – 32с. : 8 іл.
Петрович В. Деякі аспекти суспільно-політичного життя міста Торчина ХVІ – початку ХVІІ ст. / В.Петрович // Минуле і сучасне Волині та Полісся: Луцький район: історія, сучасність, перспективи: матеріали ХХІІ обл. наук.-практ. іст.-краєзн. конф. Луцьк-Торчин, 9-10 груд.2006 р. – Луцьк, 2007. – Вип. 22. – 76-78.
Куцик О. Торчину – 910 років / О.Куцик // Досвітня зоря. – 2003. – 9 жовт. – С. 8.
Магдебурзький статут Торчина // Слава праці. – 2010. 29 лип. – С. 4.
Ніцевич О. З 915-річчям, наш рідний Торчин / О. Ніцевич // Слава праці. – 2008. – 4 груд. – С. 1.

***

Торчинська селищна рада // Луцький район: минуле і сучасність: історико-інформаційне видання. – Луцьк, 2001. – С. 23-28.
Шульгач В.О. Ойконімія Волині: етимолог. слов.-довід. / В.О.Шульгач. – К.: Кий, 2001. – 189 с.
Про смт Торчин. – с.137.

***

Торчин (смт) [Електронний ресурс] // Вікіпедія. Вільна енциклопедія: сайт. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/. – Назва з екрану.
Кiлькiсть переглядiв: 651

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.