МАХ ПЕТРО ПЕТРОВИЧ

/Files/images/pismenniki/фот о мах.jpg

Мах Петро Петрович — український громадський діяч, поет, письменник, публіцист, пісняр. Заслужений діяч мистецтв України (2009). Член Національної спілки письменників України. Почесний громадянин Луцька.

Мах Петро народився 25 травня 1934 року у селі Корхів Білгорайського повіту Люблінського воєводства, Польща. У квітні 1941 року батько поета загинув від рук польського шовініста. У 1944 році сім’я внаслідок депортації опинилася в голодному Мелітополі Запорізької області, а в 1945 році переїхала на Волинь.

Навчався у Підгаєцькій семирічці, у Луцькій середній школі № 1. Закінчив українське відділення філологічного факультету Львівського університету ім. Івана Франка.

Працював журналістом, виїзним редактором львівського видавництва «Каменяр» по Волинській та Рівненській областях. Деякий час працював у газеті «Радянська Волинь», але був звільнений за те, що з попом поховав рідну матір.

Петро Мах — член національної спілки письменників України (з 1963). Перший голова створеної у 1980 році Волинсько-Рівненської організації Спілки письменників України. Є автором поетичних, прозових та публіцистичних книг. У них — тонка лірика, волинська природа, незламний дух борця за рідне слово, за волю України. У його творчому доробку також сценарії телефільмів. На тексти віршів створені пісні «Ожини», «Питала мати в далини», «Сповідь сивого клена», «На білих крилах рушників» та інших. Його твори друкувалися за кордоном, зокрема у Польщі та Словаччині, перекладалися на мови європейських країн.

Петро Мах стояв біля витоків багатьох громадських організацій («Конгресу інтелігенції Волині», «Просвіти», «Товариства книголюбів»). Він — почесний професор Волинського державного університету імені Лесі Українки.

Помер Мах Петро 17 березня 2011 в Луцьку.

Література:

/Files/images/pismenniki/книга 1.jpg

Мах П. Вруна : роман / Петро Мах. – Київ: Молодь, 1978. – 91 с.

У романі охоплено широке коло подій, які відбулися на західноукраїнських землях в період з 1925 по1935 рік. Автор створив поетичні образи молоді, що брала участь у колківській Першотравневій демонстрації 1935 року – Данила Макаревича, Калістрата Бичука, Надії Тарасюк та багатьох інших. Особисті долі героїв тісно пов’язані з їхньою революційною діяльністю.
/Files/images/pismenniki/книга 2.jpg

Мах П. Гордоплесо : пастелі / Петро Мах. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2011. – 100 с.

Кожна нова зустріч із натхненним поетичним світом знаного майстра слова відкриває допитливому читачеві багатство й глибину думки, дає поживу для власних роздумів, врешті, – естетичну насолоду.
Пастелі – так називає форму своїх творів Петро Мах. У них направду – прозорість і ясність в якій довершеності картини світу. Світу, що його автор щедро дарує своїм читачам, запрошуючи до нових осяянь і вершин.

/Files/images/pismenniki/Книга 12.jpg

Мах П. Корогва: поезії / Петро Мах. – Луцьк: Надстир’я, 2008. – 180 с.

Осягнімо горизонти велемовної, складної української історії від часів козаччини доби Богдана Хмельницького та Івана Мазепи – до страдницької нескореної ходи на Голгофу вояків української Повстанської Армії під орудою генерал-хоружого Романа Шухевича, котра була освячена боротьбою за незалежність і свободу, правду і віру.
Козацьке знамено в бойових походах супроводжувала кобзарська дума, в якій наспівувалося: «Із-за гори козацькі корогви видно.. » . У запорожців на білих корогвах тільки червні хрести… А коли козак падав у забитві, то тіло його накривали червоною китайкою і ховали під схиленою корогвою. Знаємо і про церковні хресні ходи під корогвами у важливі християнські свята.
Власне, нова книга поезій Петра Маха «Корогва» і возвіщує козацьку, повстанську і новочасну волю.
/Files/images/pismenniki/Книга 3.jpg

Мах П. Крайполе : зібр. творів : у 2 т. Т. 1 : Поезії / Петро Мах. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2009. – 276 с.

Нове зібрання творів у двох томах «Крайполе» складається з вибраних віршів автора, тих, що публікувалися раніше, і нових, ще не відомих читацькому загалу, а також роману «Дикий брід» , який розповідає про розвиток партизанського руху на Поліссі, розкриває його глибинні витоки, по-новому описує постаті відомих месників.
На сторінках першого тому видання читач познайомиться з поезією Петра Маха – завжди самобутньою, відвертою, чуттєвою, наповненою багатою образністю. Вірші демонструють чітку громадську позицію автора, незламний дух борця за рідне слово, за волю України.
/Files/images/pismenniki/Книга 4.jpg

Мах П. Крайполе : зібр. творів : у 2 т. Т. 2 : Дикий брід / Петро Мах. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2010. – 264 с.

До другого тому нового зібрання творів Петра Маха увійшов роман «Дикий брід» , у центрі якого – трагедія двох сімей , української та польської, які потрапили у страшний вир війни. Ви гортатимете сторінки партизанського руху на Поліссі, побачите його глибинні витоки. В новому світлі постануть перед вами постаті відомих ватажків народного протистояння: Антона Бринського, Миколи Коніщука, Юзефа Собесяка та інших. Останній наполегливо шукав контактів із Романом Шухевичем – командувачем недавно зорганізованої на Турійщині Української Повстанської Армії, до якої тягнулося окуповане українське населення на західноукраїнських теренах. У ній проникливий поляк Собесяк інтуїтивно відчув (хай не усвідомлену ним до кінця !) могутню військово-політичну потугу в боротьбі з усіма нашельцями. Ви не раз здригнеться, читаючи про звірства фашистів на окупованій землі, скрушно вболіватимете. Коли нелюди чинитимуть розправу над родиною Негод, Янеком Мазуреком та його маленькими сестричкою і братиком. Водночас вас захопить героїзм юних, які опинились на вогняних дорогах Другої світової війни…

/Files/images/pismenniki/Книга 5.jpg

Мах П. Ластівка із крилами журби : поезії / Петро Мах. – Луцьк: Надстир’я, 2004. – 245 с.

У книзі вміщено і нові поезії, котрі, наче ластівки, окреслюють плеса сьогодення, розбурхані, але націлені на державотворення й зміцнення національного духу. Окремо виділено розділ «Пастелі» . Цей поетичний різновид Петро Мах вивершував кілька десятиліть. «Ластівка із крилами журби» не позбавлена і пейзажної лірики. В ній читач відчує і яскраву мелодійність поезій, що давно стали піснями.

Мах П. Ластів’ятко / Петро Мах. – Луцьк : Надстир’я, 1998. – 34 с.

Вірші для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Ілюструвала книгу учениця шостого класу, онука письменника Анастасія Мах, а давав їй поради й написав післямову художник Микола Кумановський.

/Files/images/pismenniki/Книга 7.jpg

Мах П. На білих крилах рушників / Петро Мах. – Луцьк : Надстир’я, 1998. – 60 с.

Поезії в книзі підібрані за принципом: національна ідея в контексті державотворення, віковічної боротьби за волю, а нині – за розбудову Незалежної Соборної України, могутнім і невмирущим акордом – рефреном якої є історія Української Повстанської Армії…

/Files/images/pismenniki/Книга 8.jpg

Мах П. Плеса: поезія / Петро Мах. – Київ : Дніпро, 1981. – 170 с.

В книзі українського письменника вміщено кращі його ліричні вірші та поеми. Тут переважають вірші-роздуми про життя, про кохання, про природу. Цікавий розділ присвячено Лесі Українці. Особливу увагу привертають ніжні, мелодійні поезії, які автор називає пастелями.

/Files/images/pismenniki/Книга 9.jpg

Мах П. Поклін джоконді : новели / Петро Мах. – Київ : Дніпро, 1968. – 65 с.

Збірка новел «Поклін Джоконді» Петра Маха – це гімн красі, любові, щирим людським почуттям.

/Files/images/pismenniki/Книга 10.jpg

Мах П. Посвіт : поезія / Петро Мах. – Львів: Каменяр, 1979. – 103 с.

Читачі знають Петра Маха як автора багатьох книг в жанрі поезії і прози. До нової збірки віршів увійшли твори громадянського звучання. В них поет оспівує трудові подвиги людей, славить красу природи рідної Волині. Окремий розділ складають вірші, мініатюри, в яких автор розкриває багатий внутрішній світ нашого сучасника.

/Files/images/pismenniki/Книга 11.jpg

Мах П. Светелка : стихи и поэма / Петро Мах. – Москва: Советский писатель, 1986. – 136 с.

Мир вокруг себя и мир в себе Петро Мах жаждет от образить в разных измерениях: в кипучей динамике современности и в воспоминаниях о прощлом, через героику людських деяний и красоту природы, в лирических зарисовках и в лирико-эпических эскизах, как вошедшая в книгу поэма-феерия «Ошибка Посейдона».

/Files/images/pismenniki/Книга 13.jpg

Мах П. Христос воскрес – воскресне Україна : поетична сповідь / Петро Мах. – Київ: Дніпро, 1999. – 290 с.

Книга «Христос воскрес – воскресне Україна! – то не лише творче свято Петра Маха, позаяк у кожній поезії відчувається рука майстра, а й усіх нас, оскільки він кличе праведний люд на Майдан Соборності України, на щиру молитву до Бога, котрий шле нашій державі святий благовіст.
Кiлькiсть переглядiв: 2009

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.