Повернутися до звичайного режиму

Гуртовий Григорій Олександрович

/Files/images/tvorchst_nashih_zemlyakv/гуртовий.jpeg

Гуртовий Григорій Олександрович народився 26 грудня 1924 року в селі Корніївка Запорізької області. Восени 1932 року пішов у перший клас, освіту здобув лишень 9 класів. У червні 1942 року 17-річним юнаком був вивезений до Німеччини. Після трьох років важких поневірянь і голоду у 1945 році повернувся на рідне Запоріжж’я.

Далекого 1947 року Григорій Гуртовий прибув на Волинь у пошуках рятунку від голоду. У селищі Торчин знайшов роботу в районній газеті, де пропрацював 16 років. Ще в школі захопився історією, писав вірші, малював – все це знадобилося в житті. Волинська земля виявилась щедрою на пам’ятки старовини – почав їх збирати.

Доля подарувала йому щастя збирати і будувати музей з першого експоната і бути всі п’ятдесят п’ять років в одній особі і директором, і екскурсоводом, і науковим співробітником. 23 березня 1957 року стало датою народження Торчинського історичного музею, перша експозиція якого була оформлена безпосередньо в редакції, де в той час працював Григорій Гуртовий, а з 1960 року – в окремому приміщенні в п’яти залах. 10 травня 1967 року музей отримав звання «народний». В 2003 році для музею було виділено нове приміщення, в якому після реконструкції в 2007 році була відкрита нова експозиція. Це експонати, документи, речі, що розповідають про містечко Торчин, села Луцького і сусідніх районів з найдавніших часів до наших днів. Зараз в музеї зберігається понад 15 тисяч експонатів.

Хоча Волинська земля і містечко Торчин не є рідними для Григорія Гуртового, але він так полюбив їх, що все своє життя віддав для дослідження і вивчення нашого краю. Нехай Волинська земля буде пухом вірному сину України.

Література:

/Files/images/tvorchst_nashih_zemlyakv/one.jpg

Гуртовий Г. О. Білосток з найдавніших часів / Григорій Гуртовий. – Луцьк: Волинські старожитності, 2012. – 64 с.: іл.

У книзі на основі археологічних, архівних, історичних джерел, переказів і спогадів висвітлено історію села Білосток Луцького району. Вам, шановні користувачі, надається можливість ознайомитися з його походженням, з його далеким і близьким минулим та днем теперішнім.

/Files/images/Ружи н.jpg

Гуртовий Г. О. Волинський Ружин і гетьмани Ружинські / Григорій Гуртовий. – Луцьк: Надстир’я, 2003. – 60 с.: іл.

Тривалий час побутувала думка, що відомі козацькі гетьмани князі Остафій, Богдан, Михайло і Кирик Ружинські походять з Ружина Житомирської області.
У цій книжці, автором якої є відомий краєзнавець Григорій Гуртовий, документально доведено, що родовим гніздом знаменитих козацьких гетьманів, які в ХVІ столітті так мужньо боролися проти поневолювачів України є волинський Ружин та кілька інших сіл колишнього Володимирського повіту.
/Files/images/tvorchst_nashih_zemlyakv/three.jpg

Гуртовий Г. О. Волинь – край козацький / Григорій Гуртовий. – 2-ге вид., доповн., уточн. – Луцьк: Надстир’я, 2009. – 388 с.: іл.

Перед вами – одне з перших ґрунтовних досліджень, у якому автор на основі численних достовірних документів та свідчень сміливо доводить, що Волинь є справді козацьким краєм. Книга Григорія Гуртового – це хвилююча оповідь про славні традиції нашого народу, про визначні історичні постаті, про відважних лицарів боротьби за волю і щастя нації, прадавні сподвижницькі наміри якої знайшли своє реальне втілення в теперішній незалежній Україні.

/Files/images/tvorchst_nashih_zemlyakv/img161.jpg

Гуртовий Г. О. Голгофа голоду / Григорій Гуртовий. – Луцьк: Надстир’я, 2008. – 144 с.: іл.

Книга «Голгофа голоду» – це найболючіший щем душі Григорія Гуртового. У ній вміщено спогади не лише автора, ’ й багатьох тих, хто був свідком або сам пережив у ті роки неймовірні страждання українського народу. Книга присвячена 75-річчю пам’яті багатомільйонних жертв голодомору – геноциду 1933 року.
Прочитавши цю книгу, – помовчімо у глибокій скорботі. Помолімося за кожного, чиє життя дочасного погасло в чорному мороці людиноненависницького комуно-більшовицького режиму.

/Files/images/tvorchst_nashih_zemlyakv/норм.jpg

Гуртовий Г. О. Торчин – передзвін віків / Григорій Гуртовий. – Луцьк: Надстир’я, 2003. – 364 с.: іл.

Книга Г. О. Гуртового «Торчин – передзвін віків» розкриває історичну долю одного з древніх літописних містечок Волині, яке з 1540 року мало Магдебурзьке право і відігравало помітну роль у господарському та культурному житті краю, у боротьбі з численними нашестями людоловів і загарбників. Нариси книги побудовані на багатій архівній, документальній основі, на спогадах учасників подій кількох поколінь Торчина.

Гуртовий Г. О. Торчин у цифрах і фактах / Григорій Гуртовий. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2010. – 32 с.: іл.

Наша вада полягає в тому, що ми забуваємо, або й не знаємо, в якому містечку живемо і працюємо. А знати, пам’ятати конче потрібно. Бо тут жили і трудилися десятки, сотні поколінь наших далеких і близьких предків, боронити від ворогів, відбудовували після воєнних і стихійних спустошень, зводили замок, насипали греблі, забудовували нові вулиці, тобто будували його скромну красу, витворювали його духовне, культурне і господарське обличчя, яке вигідно вирізняло Торчин серед інших містечок Волині. Знаймо, шануймо, розбудовуймо своє рідне гніздечко – Торчин!

/Files/images/tvorchst_nashih_zemlyakv/Методичка.jpg

Гуртовий Г. О. Вибрані краєзнавчі статті та бібліографія / Г. О. Гуртовий. – Луцьк, 1994. – 156 с.

Збірник вибраних автобіографічних і краєзнавчих статей та бібліографії, присвячений 70-річчю від дня народження та 40-річчю краєзнавчої і пошукової роботи засновника та беззмінного директора Торчинського народного історичного музею, заслуженого діяча культури, невтомного волинського краєзнавця та дослідника старовини Григорія Олександровича Гуртового.
Кiлькiсть переглядiв: 1110

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.